UNEP Report 2016: Chimpanzees are now extinct in Gambia, Burkina Faso, Benin and Togo

#PrimatesAreNotPets, Conservation, Environment

[English] Chimpanzees are now extinct in Gambia, Burkina Faso, Benin and Togo due to illegal trade in wildlife and habitat destruction.

Chimpanzes are essential to the health of the forests. Their partly digested foods (e.g. fruits), travel through the digestive tract before it is deposited with fertiliser. This helps the trees to disperse their seeds more easily.
To prevent the trade, do not support primates being kept as pets.

Although, cute as babies, chimpanzees are extremely dangerous when they reach maturity. Just like us, they can also develop mental illnesses if deprived of their habitat and love of their own species.

Keeping primates as pets is cruel. #KillTheTrade #PrimatesAreNotPets


[Lietuvių kalba] Nelegali prekyba laukiniais gyvūnais, tai jų pardavimas naminių gyvūnėlių prekybinimkams ir mėgėjams, sunaikino Šimpanzių populiacija. Šimpanzės jau pasiekė išnykimo riba Gambijos, Burkino ir Faso, Benino ir Togo šalyse.

Šimpanzės yra ypač naudingos miškams kuriuose jos gyvena. Jų suėstas maistas (t.y. vaisiai) yra iš dalies suardomas virškinimo trakte ir tada deponuojamas su trąšomis. Tai padeda miškui paskleisti sėklas. Nors mieli jų jaunikliai, šimpanzes yra itin pavojingos kai jos pasiekia brandą. Kaip ir mes, jos taip pat gali susirgti psichikos negalumais, ypač jei jos atkeliauja atimtos nuo naturalios gamtos, auga be meilės ir komunikacijos su savo rūšimi. Gamtoje jos gyvena didelėse grupėse, tai vieną šimpanze laikyti, kad ir kaip gerai prižiurint yra žiauru. Šimpanzės – tai ne žmonės, jos ne naminiai gyvūnai.

Siekiant užkirsti kelią tokiam sunaikinimuj, nepalaikykite beždžionių ir kitų primatų laikymą kaip naminiais gyvūnėliais. #killthetrade #primatesarenotpets


Infographic created by Primates Are Not Pets using Canva. Photo credit www.ida-africa.org via canva.com.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s